Bungee jumping

Bungee jumping nesmí chybět na bucket listu žádného adrenalinového nadšence. Bungee je dokonalou kombinací odvahy, adrenalinu, energie a obrovské nálože endorfinů, na kterou nikdy nezapomenete. A navíc je nyní za skvělou cenu...


Jenom si to představte - stojíte na okraji a pod vámi je jenom prázdná hloubka, do které se máte vrhnout jištění jenom lanem. Tep se zrychluje, srdce vám buší jako o závod a hlavou vám běží otázka “Proč to dělám?!”, najednou se vaše prsty jakoby přilepí a nechcete se pustit.

Pak ale uslyšíte odpočet 3…, 2… 1… a je to tady. Odhodláte se a skočíte! Padáte, padáte a užíváte si obrovskou euforii během volného pádu. Wow, dokonalá adrenalinová pecka! Po tomhle zážitku vám zůstane úsměv na tváři ještě pěkně dlouho a budete mít energie na rozdávání. V naší nabídce najdete různé varianty bungee jumpingu po celé ČR, stačí si jenom vybrat tu pravou pro vás.

Co je bungee jumping?

Bungee jumping je adrenalinová sportovní aktivita, při které je člověk nejprve přivázán speciálním lanem za nohy, nebo postroj v pase, a poté skočí z velké výšky dolů. Bungee jumping je vhodný pro každého, nevyžaduje žádný trénink, ani fyzickou kondici, stačí k němu jenom hromada odvahy a odhodlání vydat se po hlavě nebo po nohách do hlubokého prázdna. Pak si to takhle užíváte! 

Co je to bungee jumping? Tohle!

Historie bungee jumpingu

Počátky bungee jumpingu můžeme najít v jižním Pacifiku, především pak na Vanuatu (srdcem bungee jumpingu měl být ostrov Pentecost). Se vznikem bungee jumpingu je spjata jedna legenda, která má, jak už to tak s legendami bývá, více podob. Všechny varianty této legendy se ale shodují na jednom - prvním skokanem na světě (a tedy jakýmsi vynálezcem bungee jumpingu) byla žena, která chtěla uniknout před svým zlým manželem a jediné východisko spatřovala ve skoku z velice vysokého stromu. 

Příběh je ale o něco složitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Žena ze strachu utekla před manželem na vysoký strom a přivázala si liánu kolem kotníků. Manžel vyšplhal za ní, ale nestihl jí zachytit dříve, než skočila. Samou zlostí se neovládl a vrhl se za ní… ovšem bez liány na kotnících. Muž zemřel a žena se zachránila.

Historie bungee jumpingu

Dále se pak legenda rozchází. Jedna verze legendy praví, že muži pak začali takovýto skok praktikovat pravidelně jako ukázku obdivu a respektu k odvaze ženy skokanky. Druhá verze zase říká, že muži začali původní bungee jumping provozovat proto, aby je už žádná žena nemohla podobně oklamat. 

Rituál Naghol - nebezpečný skok víry

Ať tak, nebo tak, postupem času se ze skoku odvahy stal rituál, který muži opakovali pravidelně každý rok pro dobrou úrodu a přízeň bohů pro blaho celé vesnice. Tento rituál zvaný Naghol (neboli Land Diving) provozují místní obyvatelé ostrovů dodnes každý duben. Několik týdnů muži z vesnice staví zhruba 30 metrů vysokou věž z rákosu, ze které se pak vrhají i mladí kluci okolo 5 let. Místní obyvatelé věří, že čím větší výška, tím větší požehnání od bohů, proto staví věže co nejvyšší. Jedná se o skutečně nebezpečný skok víry, je potřeba skočit co nejdál, aby se neporanili o věž a jejich jediným jištěním je nepříliš pružná liána. Jak takový původní bungee jumping vypadá se můžete podívat v tomto videu:  

 

Jak vznikl komerční bungee jumping?

Západní svět poprvé slyšel o tomto rituálním skoku důvěru (prapůvodním bungee jumpingu) okolo roku 1950 díky dokumentu national Geographic. Až o 20 let později si ho (jako vůbec první cizinec) vyzkoušel na vlastní kůži jejich reportér, Kal Müller, který byl nadšený. Po skoku vyprávěl o tom, že se jeho hlava skoro dotkla země (liána byla vypočítaná s neskutečnou přesností), vzrušení, euforie a nadšení ale překonaly veškeré jeho obavy a fyzické nepohodlí. 

Pomalu se tak začalo rodit něco, co je dnes známo jako bungee jumping, nejoblíbenější adrenalinový sport na světě. Dalších 9 let trvalo, než v roce 1979 provedla skupina zvaná Klub nebezpečných sportů (hlavně David Kirke a Chris Baker) první skoro moderní seskoky. Vychutnali si bungee jumping v Anglii (v Bristolu ze 75 metrů) a USA (z mostu Golden Gate Bridge v San Franciscu a poté ještě v Coloradu). 

Nový Zéland - kolébka bungee jumpingu pro veřejnost

Za skutečného zakladatele komerčního bungee jumpingu je ale považován novozélanďan A. J. Hackett. Tento nadšenec byl bungee jumpingem tak uchvácen, že strávil začátek 80.let tím, že se svým parťákem Henry van Aschem skákali z mostů po celém Zélandu a testovali různá lana. 

A.J. Hackett Bungy na Novém Zélandu

Kromě toho A. J. Hackett uskutečnil první (a také poslední) bungee jumping z Eiffelovy věže. Věříme ale, že tento skok rozhodně stál za to. Tento adrenalinový sport ho totiž tak nadchl, že 12.11.1988 zprovoznil první komerční bungy jumping na světě. Bylo to nad Kawarau river poblíž města Queenstown na jižním ostrově Nového Zélandu, kde si můžete skočit dodnes (a namočit si přitom hlavu do řeky). 

Bungee jumping se pak začal šířit neuvěřitelnou rychlostí a dnes si tak můžete skočit skoro v každé zemi po celém světě (skočit si můžete i s jeho firmou A.J.Hackett Bungee). Bungee jumping má dnes spoustu různých variant a obměn a skáče se na všech možných i nemožných místech. 

 

Jiří Stolín a Bungee jumping v České republice

Průkopníkem bungee jumpingu v České republice je především Jiří Stolín a jeho firma Xtreme sports. Jiří Stolín si bungee jumping skočil poprvé už v roce 1995 a od té doby nepřestal a začal tento adrenalinový sport nabízet veřejnosti na mnoha místech po celé ČR. Dalším velkým hráčem českého bungee jumpingu je firma Bungee.cz, která se už od roku 1993 zaměřuje na bungee jumping na Zvíkově. V současné době je tak nabídka bungee jumpingu v ČR skutečně široká, můžete si užít: 

  • Bungee jumping z mostu 

Bungee jumping z mostu je prostě klasika, která se drží své tradice. Nad Kawarau river na Zélandu se totiž taky skáče z mostu. Ačkoli na Zélandu vyrostly i daleko vyšší bungee jumpingy, tento je stále první. Jak jsem na Zélandu skákala bungee jumping ze 134 metrů si můžete přečíst (a podívat se na to, jak to vypadá, když je všechny krev v hlavě) v tomto článku

Počtěte si a inspirujte se

Bungee jumping nad vodou Zvíkov: 

Zvíkovský most a místní bungee jumping nad vodou má své nepopsatelné kouzlo, které vás chytne za srdce a už nepustí. Skáče se tady z mostu vysokého 48 metrů s nádherným výhledem. Můžete si vybrat buď skok s postrojem, kdy máte volné ruce i nohy a můžete je roztáhnout a letět jako pták, anebo skok s úvazem za nohy. S oběma typy úvazu si můžete skočit buď popředu, nebo pozadu, sólo, nebo ve dvou. Všechny varianty mají něco do sebe, stačí si jenom vybrat tu, která je vašemu srdci nejbližší. Anebo si dát postupně všechny. Na Zvíkově je možné bungee jumping skákat, pokud vážíte od 45 do 120 kilogramů a jste starší 18 let, anebo s sebou máte zákonného zástupce. Termín bungee jumpingu na Zvíkově si může rezervovat online zde

Bungee jumping nad vodou Zvíkov

Bungee jumping Chomutov:

Most Hačka v Chomutově je se svými 62 metry nejvyšším mostem v ČR, ze kterého se dá vůbec bungee jumping skákat. Pokud tedy máte rádi extrémy, bude pro vás tenhle skok tím pravým ořechovým. V Chomutově si můžete užít bungee jumping sólo nebo ve dvou v tzv. tandemu se svým blízkým. K seskoku si může objednat také video, abyste na tuhle adrenalinovou pecku nikdy nezapomněli. Věřte, že ty chvíle, kdy přelezete přes zábradlí, pustíte se a s bušícím srdcem skočíte po hlavě do prázdna pod sebou, je prostě dokonalý. Během sekundy vás zcela zplaví endorfiny a vy budete křičet nadšením. 

Vyzkoušejte si bungee jumping

Kieneova houpačka z mostu v Chomutově

V Chomutově si můžete vyzkoušet také tzv. Kieneovu houpačku. Je to jako bungee, dole se ale zhoupnete a spousta skokanů říká, že je to ještě větší nářez a adrenalin, než klasický seskok.

 

Šílený rekord - Nejvíc bungee jumpingů za 24 hodin 

35letý Mike Heard z Nového Zélandu skočil (zmoonwalkoval, sešel a odsaltoval) během 24 hodin neskutečných 430 bungee jumpingů z mostu v Aucklandu ( Harbour Bridge). Ředitel AJ Hackett Bungy k tomu řekl: “Naší filozofií je, že když dokážete skočit bungee jumping, dokážete všechno. A Mike to posunul na úplně nový level”. To bylo v roce 2017, máte chuť ho překonat? 

 

Jeřáb je taková bungee jumpingová specialitka. Jenom pro vás a váš životní skok připraví 50, 80, nebo 110 metrů vysoký jeřáb, po krátké instruktáži vás vyvezou nahoru, bezpečně připoutají a přijde vaše chvíle. Vaše srdce bude bít jako o závod, tepovka vám vyletí do nebe a vaším úkolem bude jediné - skočit dolů s úvazem za nohy. Popředu, nebo pozadu, užijete si neskutečný příval hormonů štěstí, radosti a možná si taky zakřičíte. Bungee jumping z jeřábu si v ČR můžete užít hned na 5 místech od Ostravy po Plzeň, stačí si jenom vybrat. Výhled z jeřábu pak může vypadat třeba takto: 

Výhled při bungee jumpingu z jeřábu

Bungee jumping z jeřábu v Ostravě, Plzni a Olomouci se skáče z 50 metrů, bungee jumping z jeřábu v Praze se skáče z 50 a 80 metrů a v Brně se skáče z 50 a 110 metrů. Skok z jeřábu je organizačně velice náročný, proto je potřeba si termín rezervovat nejpozději měsíc předem. Svůj termín seskoku si můžete rezervovat na tomto odkazu

 Vyzkoušejte si bungee jumping z jeřábu

Bungee jumping jenom za litr, skok z výšky 36 metrů z věže, která je 150 metrů nad městem… to je prostě dokonalost sama. Z televizní věže můžete skákat sami, nebo v tandemu se svým blízkým a vytvořit si tak nezapomenutelnou společnou vzpomínku a třeba i videozáznam. V Harrachově se bungee jumping skáče celoročně a je tady dost prostoru pro freestyle skoky jako třeba:

  • bungee jump stylem výtah, 

  • bungee skok poslepu, ,

  • bungee na svíčku, 

  • salto vpřed či vzad, 

  • bungee pád důvěry (pozadu), 

  • bungee skok s roztaženýma rukama (tj. acapulco) a spousta dalších. 

Dopřejte si tenhle bungee třeba jako dárek, jeho cena je více než příznivá, je to kousek od centra města a výsledek je dokonalý. 

Skočte si bungee v Harrachově

  • Bungee jumping z balónu

Bungee jumping z horkovzdušného balónu je další adrenalinovou lahůdkou, kterou si můžete vychutnat v různých částech světa. Jenom si to představte - je nádherné ráno a vy v naprostém poklidu vystoupáte v horkovzdušném balónu do výšky zhruba 400 metrů nad zemí, kocháte se krajinou a pak vyskočíte! Když při seskoku nemáte tak úplně pevnou půdu pod nohama, je to úplně nový level i pro zkušené skokany. A vypadá to pak nějak takto:  

 

Tenhle trend rozjel už A. J. Hackett svým bungee jumpingem z Eiffelovy věže. Dnes se tak skáče z různých budov a komínů, více či méně legálně. Zcela legální a bezpečnou možností, jak si můžete i vy vyzkoušet bungee jumping z komínu je kousek za našimi hranicemi. Ve slovenském Pezinku si můžete vychutnat rope jump z komínu, který je vysoký úžasných 110 metrů! To už je pořádně dlouhý volný pád, během kterého budete mít dostatek času ho pořádně procítit a vychutnat si každou sekundu. 

Skočte si z komínu vyoského 110 metrů

 

Nejvyšší bungee jumping na světě

Nový Zéland dnes už nemá nejvyšší bungee jumping. Oficiálně nejvyšší bungee jumping na světě si můžete skočit v Číně z Macau Tower. Skok tady probíhá z výšky 233 metrů. 

 

Nejvyšší bungee jumping na světě - 10 nejvyšších

Nechce se vám skákat do prázdna, ale stejně máte chuť zažít na vlastní kůži bungee jumping? Bungee katapult je takový obracený bungee jumping a může se vám zamlouvat více. Do postroje vás totiž připevní na zemi a katapult vás pak vymrští obrovskou rychlostí do výšky až 36 metrů. Budete si připadat jako superman a ironman v jednom. Poletíte velice rychle přímo nahoru a vaše tělo zaplaví endorfiny a adrenalin. Bungee katapult si můžete vyzkoušet hned na 5 místech po celé ČR od Ostravy po Plzeň. Stačí si jen kliknout na vámi vybrané místo a vybrat si termín, kdy se do toho pustíte. 

Vyzkoušet bungee katapult 

Bungee jumping na laně vytvořeném jenom z kondomů. 

Ano, čtete správně. V roce 2008 skočil Carl Mosca Dionisio bungee jumping z věže vysoké 30 metrů na laně vyrobeném z 18 500 kondomů. Bylo to zcela bezpečné a Carl si tak na své konto připsal skutečně unikátní rekord.

 

Už vám někdy někdo řekl, ať si jdete skočit bungee bez lana? Proč ne? 50metrový volný pád bez lana do sítě je SCAD diving, který se stane vaší láskou na první skok (nebo pád?). Je to další level bungee jumpingu. Nemáte totiž žádné jištění, žádné lano, na které byste se mohli spolehnout. Jste tam jenom vy, váš adrenalin a odpočítávání ke skoku… je jenom na vás, abyste udělali skok do prázdna a užili si volný pád z 50 metrů. Je to pořádný nářez a pro ostřílené skokany, tomu věřte. SCAD diving se u nás skáče v Praze dvakrát ročně. A vypadá to pak takto: 

 

Zažijte SCAD diving na vlastní kůži

Nejčastější dotazy o bungee jumpingu:

Vše jsme se nejprve pokusili dát do těchto dvou tabulek. Pokud jste přesto nenašli odpověď, mrkněte pod ně... 

Nejčastější dotazy k bungee jumpingu

 

Nejčastější dotazy k bungee jumpingu 2

  • Jaká je rychlost pádu při bungee jumpingu? 

To záleží na tom, z jaké výšky skáčete a jakou máte hmotnost. Čím delší seskok, tím vyšší rychlost. Pro představu ale na 110 metrové výšce dokážete padat rychlostí až 100 km/h, to už je pořádný hukot! 

  • Jak správně skočit bungee jumping?

Bungee jumping můžete skákat buď sami, nebo s někým blízkým v tandemu. Možností, jak skočit je hned několik - pokud skáčete popředu, je zásadní skočit skutečně hlavou dolů a necpat do skoku nohy. Jednak si to tak nejvíce užijete a hlavně je to takto nejvíce bezpečné. Pokud skáčete pozadu, většinou vás instruktor podrží za lano a pak budete spíše padat, než skákat. Pokud se ale vydáte na místa, kde se skáče freestyle, otevřou se dveře vaší fantazii, můžete pak skákat salta, sjet dolů na klouzačce, nechat se zavřít do sudu, sjet na dětském kole, nechat se pověsit a odříznout hlavou dolů, projít se přes okraj moonwalkem… prostě cokoliv. Na Zélandu jsou na tyhle tríčky specialisti a rádi z nich točí takovéto sestřihy: 

  • Jak se skáče tandemový bungee jumping pro dva? 

Je to jednoduché, oba vás zajistí do postroje, postroje připevní k sobě a vy budete jakoby v objetí. Pak už jen stačí skočit, přepadnout, nebo překročit přes okraj a užít si svůj životní adrenalinový zážitek. 

  • Je možné dát bungee jumping jako dárek?

Jasně! A je to velice oblíbený dárek. Stačí zakoupit dárkový poukaz na bungee jumping ve vybrané lokalitě a vymyslet k tomu nějaké pěkné věnování, anebo rovnou rezervovat termín bungee jumpingu a vyrazit na výlet s překvapením. 

  • Jaká je cena bungee jumpingu?

Cena bungee jumpingu je 999 Kč, pokud chcete skákat v Harrachově. Cena bungee jumpingu v jiných městech po celé ČR je pak jiná. Záleží také na tom, jestli chcete skákat sami, nebo v tandemu a jestli si ze skoku chcete odnést také videozáznam. 

  • Je bungee jumping bezpečný? 

Ano, veškeré jištění je mnohokrát předimenzované a navíc jste při seskoku jištění na vícekrát, takže i kdyby se cokoliv stalo, záložní lana vás jistí a není se čeho bát. 

  • Jaká jsou zdravotní omezení na bungee jumping?

Bungee jumping je obecně velice bezpečný a nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani úroveň fyzické kondice. Vždy je na vašem osobním zvážení, jestli se na něj cítíte. Bungee jumping není obvykle doporučován, pokud jste po operaci kolene, páteře nebo při srdečních potížích. Před každým skokem účastník stvrdí svým podpisem, že je zdravotně v pořádku. Rovněž není možné skákat bungee jumping ani v těhotenství nebo pod vlivem alkoholu a toxických látek.

  • Co na bungee jumping říkají naše záda, krk a klouby? Cukne to? 

Kdybyste skákali s domorodci na liáně, pravděpodobně by to vaše klouby docela nehezky odnesly. Lano na bungee jumping je ale velice pružné a necuká. Pro představu - pokud v ruce držíte např. GoPro, nevypadne vám a ani ho nemusíte nijak zběsile držet, spíše to dole jen zapruží a vystřelí vás to zase nahoru. Nečekejte prudké cuknutí jako na nepružné liáně. 

  • Je pro bungee jumping nějaký váhový a výškový limit? 

Ano. Detaily pro jednotlivé lokality najdete v tabulce níže. Uvedené hmotností limity platí i pro součet dvou osob skákajících tandem. 

Váhové a výškové limity pro bungee jumping v ČR

  • Co si mám vzít s sebou na bungee jumping?

Bungee jumping můžete skákat v jakémkoli obvyklém oblečení, je ale potřeba mít pevné zavazovací boty (jinak vám odletí a budete je dole hledat v ponožkách), vyndat si všechny věci z kapes, sundat si šperky a hodinky. 

  • Můžu před bungee jumpingem jíst? 

Jasně, nikdo nechce být hladový. Před bungee jumpingem si jenom dejte pozor na to, abyste se nepřejedli, nebo neměli žaludek na vodě třeba po propité noci. 

  • Skáče se bungee jumping i v dešti?

Jak kde :-) Někde se skutečně skáče za každého počasí. On totiž i seskok v dešti má něco do sebe. Jak je to ale se seskoky a počasím ve vaší lokalitě najdete v seznamu níže: 

  • Co si mám na bungee jumping obléct? 

Na bungee jumping se hodí jakékoli obvyklé oblečení, nevhodné jsou šaty. Je lepší mít spíše přiléhavé oblečení, protože vás budou oblékat do postroje, skočíte si ale i ve volném. Před seskokem si musíte vyndat všechny věci z kapes a sundat si šperky, aby vám nespadly, nebo vás nějak neporanily. 

  • Můžu skákat s kontaktníma čočkama, nebo brýlema?

Kontaktní čočky jsou v pohodě, brýle je před seskokem lepší si sundat, aby vám nespadly. 

Jak kde :-) někde se musíte vrátit po svých, jinde vás vytáhnou na laně. Konkrétní popis toho, jak se po bungee jumpingu ve vámi vybrané lokalitě dostanete zpátky najdete v seznamu níže:

    • Bungee jumping z Mostu v Chomutově: Po seskoku z mostu v Chomutově se nahoru pro věci a k cestě zpět k parkovišti vrátíte po svých. Dole vás odepnou a vyjdete nahoru po takovém kopci. 

    • Bungee jumping z televizní věže v Harrachově: Po seskoku z televizní věže si přecvaknete karabinku, abyste si sedli a vytáhnou vás zpátky nahoru. Můžete jet nahoru a hlavou dolů, ale co si budeme povídat, nebylo by to zrovna dvakrát příjemné. 

    • Bungee jumping z jeřábu: Po seskoku už nemáte důvod vracet se zpátky nahoru (pokud nejdete skákat znovu). Dole vás tedy odepnou a vy už zůstanete na pevné zemi. 

  • Můžu si s sebou na bungee jumping vzít diváky, kteří budou fotit a točit? 

Ano, může se na vás koukat kdokoli bude chtít. V konkrétních lokalitách jsou ale některá místa, kam už diváci nesmí (např. až na samotnou televizní věž, na most apod.). Pokud ale chcete mít na svůj seskok skutečně profesionální památku - objednejte si variantu s videem.

Tak teď už o bungee jumpingu víte snad úplně všechno a zbývá jediné - skočit a zažít tuhle adrenalinovou pecku na vlastní kůži. 

Jděte do toho!

Začněte s kurzem ještě dnes!