Infarkt myokardu stále patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v České republice. Nejvíce ohrožení jsou muži nad 45 a ženy nad 50 let, tato hranice ale postupně klesá a infarkt myokardu postihuje stále mladší lidi.

První pomoc při infarktu

Víte, jak poznat typické příznaky infarktu myokardu a co dělat, pokud máte podezření na infarkt? Protože jde o tak závažný problém, spousta lidí má pocit, že jako laik nic nezmůžou. Opak je ale pravdou. První pomoc při infarktu je poměrně snadná. Včasné zahájení první pomoci u infarktu je velice důležité, protože je spojen s vysokým rizikem srdeční zástavy a nemocný je tak často v přímém ohrožení života.

 

Příznaky infarktu aneb jak poznat infarkt

Infarkt myokardu (= srdečního svalu) má některé typické příznaky, které není radno podceňovat. U první pomoci při infarktu je totiž zcela zásadní čas. Včasné rozpoznání příznaků, včasné přivolání záchranky a včasná první pomoc mohou být rozhodující.Příznaky infarktu

 

Mezi hlavní typické příznaky infarktu patří:

  • výrazná bolest na hrudníku (svíravá, pálivá, tlačivá) i v klidu, která může vystřelovat do levé paže, krku, čelišti, lopatky nebo zad. 

Bolest na hrudi může trvat i několik dní a postupně se stupňovat - nejprve třeba jenom při námaze, poté i v klidu. NIkdy ale nenechávejte bolest bez řešení takhle dlouho! 

  • nepříjemný svíravý pocit nebo tlak na hrudi, 

  • dušnost, upocenost, schvácený pocit, 

  • strach a slabost

  • závratě, motání hlavy

  • zvracení...

Prožijte si svůj vlastní infarkt

 

Příznaky infarktu u žen a u mužů

U mužů se častěji objevuje typická bolest na hrudi, u žen spíše slabost, dýchavičnost a malátnost. Příznaky infarktu u žen a u mužů ale můžou být shodné. Je dobré myslet na to, že žádné dva infarkty nejsou stejné a nemají stejné příznaky. Proto pokud pociťujete vy nebo váš blízký kterýkoli z těchto příznaků možného infarktu, okamžitě volejte 155. Záchranáři vás rádi vyšetří a zjistí, že infarkt nemáte. Mnohem raději, než kdyby přijeli pozdě, protože jste si mysleli, že to přejde… Ano, možná se budete cítit trochu trapně, že jste volali záchranku, když nemáte infarkt. Ale jak byste se asi cítili, kdybyste nechali skutečný infarkt zajít zbytečně daleko?

Nikdy nepodceňujte příznaky možného infarktu a vždy zahajte první pomoc. Pokud chcete mít jistotu, že budete vše dělat správně, přijďte si to vyzkoušet na zážitkový kurz první pomoci

První pomoc při infarktu - kurz první pomoci

 

 

První pomoc při infarktu

První pomoc při infarktu

Cílem první pomoci u infarktu a zahájení včasné léčby je co nejvíce omezit rozsah poškození srdce a zabránit jeho nekróze a zástavě. Je zcela zásadní snížit časovou prodlevu mezi prvními příznaky možného infarktu, zahájením pomoci a kontaktováním záchranky na minimum. Problémem často bývá podceňování příznaků infarktu samotným nemocným nebo jeho blízkými. Čeká se, že bolest odezní sama, že to přejde .. nikdo v takovém případě nevolá sanitku a nemocný ztrácí důležité minuty. 

Tip: Stáhněte si do svého chytrého mobilu aplikaci Záchranka a projděte si první pomoc při infarktu. Aplikace je zcela zdarma, poskytuje spoustu praktických návodů a v případě krizové situace umí rychle přivolat pomoc. V aplikaci Záchranka najdete nouzové tlačítko, které po stisku odešle na dispečink nejbližší záchranné služby vaši přesnou polohu (+ případně i další informace, které v aplikaci vyplníte). 

První pomoc při infarktu - co dělat?

První pomoc při infarktu

Jednotlivé kroky první pomoci při infarktu

  • 1. Volejte 155 a co nejlépe popište příznaky nemocného. K nemocnému by měla co nejdříve dorazit záchranka s EKG a defibrilátorem. 
  • 2. Polosed s podloženou hlavou a pokrčenýma nohama - posaďte nemocného do polosedu (tak, aby měl zvednutou horní část těla), pokrčte mu nohy, uvolněte moc těsné oblečení na hrudi, v pase a na krku a otevřete okno, aby měl dostatek čerstvého vzduchu.
  • 3. Klid - je důležité, aby nemocný nic nedělal, byl v klidu a jenom odpočíval. Při fyzické námaze se zhoršuje poškození srdce. Pokud jste někdy slyšeli, že na infarkt pomůže kašel, rychle na to zapomeňte, kašel vše jenom zhorší. Sledujte tepovou a dechovou frekvenci nemocného a snažte se o udržování klidu. 
  • 4. Dvě tablety acylpyrinu/aspirinu - při podezření na infarkt je dobré podat 150 - 300 mg kyseliny acetylsalicylové. Pokud jej máte a nemocný nemá alergii, dejte mu dvě tablety acylpyrinu nebo aspirinu. Nejlepší je nechat tabletu rozkousat a rozpustit v puse. Tento lék totiž ředí krev a může pomoct uvolnit sraženinu. Pokud je nemocný léčený na nějakou nemoc srdce, je možné, že má doma nějaké nitráty - léky, které roztahují cévy. např. Nitromint, Nitrospray, Dinisin apod. Pokud ano, nitrátový sprej pod jazyk může také hodně pomoct. 
  • 5. Zůstaňte s ním - v případě podezření na infarkt se každý bojí o život a ocení psychickou podporu. Nikdy se od nemocného nevzdalujte také proto, že se jeho stav může kdykoli zhoršit natolik, že bude potřeba uvolnit dýchací cesty, nebo zahájit resuscitaci. 

 

První pomoc při infarktu - resuscitace

Pokud nemocný s podezřením na infarkt v určité chvíli ztratí vědomí a přestane dýchat, je potřeba zahájit resuscitaci. 

    1. Volejte 155 a nechte si radit na hlasitý odposlech. 

    2. Masáž srdce - 30 stlačení hrudníku. Nejprve odhalte hrudník nemocného, nahmatejte hrudní kost a začněte stlačovat (zhruba do hloubky 5 cm u dospělého) rychlostí zhruba 100 stlačení za minutu. Pokud nemáte za sebou žádný zdravotnický kurz, pokračujte pouze v nepřímé masáži srdce bez vdechů. Důležitá je frekvence stlačování (odpovídá zhruba písničce Stayin alive od Bee Gees). 

  1. Víte, co a jak? Dýchání z úst do úst - 2 vdechy. Zakloňte mu hlavu tak, že budete jednou rukou tlačit na čelo a druhou tahat bradu nahoru. Zabráníte tak zapadnutí jazyka. Začněte s vdechy. 

První pomoc při infarktu - AED

Zkuste najít AED (automatizovaný externí defibrilátor): Při zástavě srdce může pomoct také podání elektrického výboje do srdce. AED (neboli “áédéčko”) je dostupné na spoustě veřejných míst, zkuste zjistit, jestli je někde blízko. Hledejte zelený znak s bílým nápisem AED. Rozhodně ale nepřerušujte resuscitaci. AED zapnete otevřením horního krytu nebo stisknutím tlačítka “ON”, poté postupujte podle hlasových pokynů přístroje. Nezapomeňte, že během podání výboje se nemocného nesmí nikdo dotýkat. 

První pomoc při infarktu - AED

První pomoc při infarktu je dobré si natrénovat. Přeci jen v krizové situaci, kdy je potenciálně ohrožen život vašeho blízkého člověk nemusí reagovat zcela s jasnou hlavou. Je proto dobré mít natrénováno a reagovat automaticky. Přijďte si první pomoc při infarktu vyzkoušet na zážitkový kurz první pomoci, nebo pokud chcete na vlastní kůži zažít extrémnější situace, vyzkoušejte vojenský kurz první pomoci.  

Jak poznat tichý infarkt? 

Tzv. němý neboli tichý infarkt myokardu se může objevit až u 20 % pacientů (hlavně u diabetiků a seniorů). Němý infarkt nedoprovází typické příznaky jako je výrazná bolest na hrudi, často probíhá bez bolesti a jediným příznakem může být třeba dušnost. V takovém případě je potřeba ihned volat záchranku a zbytečně neztrácet drahocenný čas, který je u první pomoci při infarktu zcela zásadní.  

Raději zavolat záchranku zbytečně pro podezření na infarkt, než pozdě nebo vůbec při skutečném infarktu… 

 

Rizikové faktory, aneb jak infarktu předejít

Rizikové faktory pro vznik infarktu myokardu můžeme rozdělit do dvou skupin - na ty, které nemůžeme ovlivnit a ty, které ovlivňujeme každý den. 

  • Neovlivnitelné rizikové faktory pro vznik infarktu:

Mezi rizikové faktory, které nemůžeme ovlivnit (ale je dobré na ně myslet) patří především vysoký věk a kardiovaskulární onemocnění u našich rodičů a prarodičů. 

TIP: Pokud trpíte nějakým onemocněním srdce, noste léky (aspirin nebo acylpyrin) pro akutní případy vždy při sobě

  • Ovlivnitelné rizikové faktory pro vznik infarktu:

Je jasné, že své geny neovlivníme, můžeme se ale obloukem vyhýbat jiným rizikovým faktorům, které zvyšují pravděpodobnost infarktu. Mezi tyto rizikové faktory patří především: nadměrné solení, přílišná konzumace nasycených tuků, obezita, cukrovka, kouření, vysoký tlak, dlouhodobý stres a nedostatek pohybu. Zdravý životní styl vám zkrátka může pomoct se infarktu vyhnout.

Zdravý životní styl jako prevence infarktu

 

Co je to infarkt a jak vzniká? 

Infarkt myokardu vzniká následkem ucpání jedné z koronárních tepen. Tepna, která vede krev do srdce se zkrátka ucpala a část srdečního svalu tak nyní není dostatečně prokrvena. Srdce se dostatečně neprokrvuje a nemá dostatek energie pro správnou funkci. Pokud tato situace trvá příliš dlouho, část srdce může zcela odumřít, nebo prasknout a může dojít až k zástavě. 

Pokud infarkt probíhá pouze s mírnými příznaky, jeho dopad na srdce může být stejně závažný. Jakýkoli z příznaků infarktu tedy nikdy nepodceňujte. 

Diagnóza infarktu 

Diagnóza infarktu se většinou potvrdí už po příjezdu záchranky při prvním natočení EKG. Popřípadě se pak ještě doplňují krevní testy a další vyšetření, která pak pomáhají s určením další léčby nemocného. Během minut nebo hodin je potřeba uvolnit ucpanou tepnu a umožnit tak zase prokrvení celého srdečního svalu. 

A co dál? 

Nejčastěji se po infarktu provádí angioplastika - vpichem přes tepnu na zápěstí nebo stehně se uvolní ucpaná srdeční tepna. Většinou se do srdce také zavedou tzv. koronární stenty, které tepnu zpevní a udrží její dlouhodobou průchodnost. Při včasném zákroku a kontaktu s lékařem je možná záchrana celého srdečního svalu a zmenšení ložiska infarktu. 

U některých (většinou těch vážnějších) infarktů se pak doporučuje a provádí také bypass - přemostění ucpané části srdce a vylepšení zásobení zbytku srdce. 

Už víte, jak na první pomoc při infarktu, anebo byste si to raději ještě vyzkoušeli pod dohledem profíka? Přijďte na zážitkový kurz první pomoci a vyzkoušejte si vše nanečisto.

Kurz první pomoci (nejen) při infarktu

Čtěte také

Vše, co vás zajímá o kurzu šití bot

Publikováno 12.10.2020

Kurz šití barefoot bot se stal téměř ihned po svém zveřejnění jedním z nejoblíbenějších, a tedy i...

10 tipů na ručně vyrobené dárky pro ženy

Publikováno 17.9.2020

Vyzkoušejte letos ručně vyrobené dárky k vánocům pro ženy, se kterými budete za hvězdu a...

Nejlepší zážitkové kurzy všech dob

Publikováno 1.7.2020

Letošní rok si s náma nehraje, my si ale hrát můžeme! Užijte si letošní zážitkovou sezónu...